ua, ru, enПРО ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ РАКУ

Травень 2009

Люди часто мають неправильне уявлення про рак і це заважає його профілактиці.
Що ж таке рак ? Рак – це злоякісна пухлина, яка може бути в будь-якому органі. У жінок найчастіше розвивається в ділянці шийки матки, тіла матки, яєчників та молочної залози. Переважна більшість ракових пухлин складається з клітин епітелію цих органів, але деякі злоякісні пухлини, зокрема саркома, розвиваються із клітин м’язової та сполучної тканини. Клітини злоякісних пухлин набувають неправильної форми, перестають підкорятися законам розвитку й росту, проростають у інші тканини і органи. В задавнених випадках новоутворення порушують функції всіх життєво важливих органів та систем організму.
Чи можна вилікувати рак ? Так, але тільки в початкових стадіях. У ранніх стадіях пухлина шийки матки виліковується в 100 % випадків. При цьому у частини жінок зберігається менструальна і навіть дітородна функція. Багаточисленyі спостереження онкологів показують, що зниження смертності від раку шийки матки залежить не стільки від удосконалення методів лікування скільки від покращення своєчасної діагностики та лікування передпухлинних захворювань
Як виникає рак ? Рак та інші злоякісні пухлини ніколи не виникають зненацька. Розвиваючись поступово, злоякісна пухлина стає завершальною фазою передпухлинних процесів. До передпухлинних процесів належать захворювання із тривалим, хронічним перебігом і доброякісні пухлини, що мають тенденцію перероджуватись у злоякісні. В новоутвореннях передракового характеру посилено розмножуються клітини, змінюється їхня форма і будова, порушуються процеси обміну речовин. Одні передракові захворювання шийки матки можуть тривати 10-15 років і при цьому не переродитись у злоякісні, інші ж стають злоякісними протягом короткого проміжку часу. Виникають передракові процеси і перетворюються в рак під впливом так званих канцерогенних чинників. Серед численних теорій розвитку раку шийки матки заслуговує на увагу вірусна теорія неоплазії шийки матки. Онкогенний потенціал папіломавірусів істотно варіює; по здатності ініціювати передракові зміни і рак папіломавіруси умовно розділені на групи “високого” і “низького” ризику виникнення пухлинної трансформації інфікованого епітелію. Типи ВПЛ 6,11, 42, 43, 44 класифіковані як типи низького ризику розвитку раку, типи 16, 18, 48, 56 - високого ризику. Проте вчені звертають увагу, що одного тільки інфікування вірусом папіломи недостатньо для індукції пухлинного росту, і вказують на роль інших кофакторів у канцерогенезі.
Чи можливо попередити рак ? Так, можливо. Потрібно лише пом’ятати, що наявність нелікованих змін на шийці матки (ерозії, цервіцити, ендоцервіцити, поліпи та ін.) відкриває вхідні ворота для вірусної інфекції, яка відноситься до найбільш розповсюджених інфекцій що передаються статевим шляхом, і запускає процес передпухлинної трансформації. Певною мірою виникненню передракових станів сприяє куріння та зловживання алкоголем. Під його впливом порушується функція печінки, яка бере активну участь в обміні ( у тому числі і статевих гомонів). Тому здоровий спосіб життя, заміна сексуальної «революції» на сексуальну культуру, вчасне виявлення та лікування патологічних змін на шийці матки є надійний захист від даного захворювання. Згідно висновкам експертів ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я), рак шийки матки на даний час треба розглядати як хворобу, якій можна запобігти.