ua, ru, enЯК ПОПЕРЕДИТИ РАК ШИЙКИ МАТКИ

Квітень 2009

Рак шийки матки одне з найважчих випробувань, що може випасти на долю жінки. Проте кожен має шанс його уникнути.

ЯК ?

Багаточисленні спостереження онкологів показують, що зниження смертності від раку шийки матки залежить не стільки від удосконалення методів лікування скільки від покращення своєчасної діагностики та лікування передпухлинних захворювань. Рання діагностика та своєчасне лікування передракових станів зменшує захворюваність на рак шийки матки у 20 разів. Це дозволяє зберегти здоров’я та життя сотням тисяч жінок.

ЩО СЛІД ЗНАТИ ПРО РАК ШИЙКИ МАТКИ ?

• Виникнення і розвиток раку шийки матки не відбувається блискавично, а проходить поступово через ряд передракових змін, які можуть тривати 10-12 років.
• Виникненню раку шийки матки передують порушення поділу та дозрівання клітин слизової шийки матки. Такий стан вважається передраковим і носить назву дисплазії.
• Дисплазія і навіть рак на початкових стадіях протікають безсимптомно не супроводжуються болями або нетиповими виділеннями.
• Побачити передракові зміни неозброєним оком важко, часом неможливо.

З метою виявлення передраку та ранніх стадій раку шийки матки найбільш ефективним є скринінг, який включає в себе поглиблене вивчення змін на шийці матки за допомогою спеціальних тестів, а саме Пап-тесту, візуальних тестів (VIA) та (VILI), кольпоскопії, цифрової кольпографії. Поєднання тестів значно підвищує діагностичну ефективність скринінгу раку шийки матки.

ЯК ПРОВОДЯТЬСЯ ТЕСТИ

• Пап-тест – цитологічне дослідження мазка клітин шийки матки після спеціального фарбування. Отримання мазка є відносно простою процедурою, яку виконує лікар-гінеколог або акушерка. Після виведення шийки в дзеркалах, пластиковою щіточкою проводиться забір клітин з поверхні шийки матки та церві кального каналу. Після спеціального фарбування мазок досліджується спеціалістом цитологом.

• VIA - візуальна оцінка змін слизової шийки матки після обробки 2% розчином оцтової кислоти.

• VILI - візуальна оцінка змін слизової шийки матки після обробки розчином Люголя.

• Кольпоскопія - метод обстеження шийки матки при оптичному збільшенні.

• Цифрова кольпографія - вивчення найбільш змінених ділянок шийки матки на знімку при цифровому збільшенні.

Всі тести є абсолютно безболісними. Забір матеріалу триває декілька хвилин.

Недотримання правил забору матеріалу (невідповідний інструментарій, наявність гострого запального процесу) може спричинити діагностичні помилки.

КОЛИ МОЖНА ОТРИМАТИ РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ?

Результати дослідження можна отримати через 1-2 тижні.

ПРО ЩО СВІДЧАТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ПАП –ТЕСТУ

Більшість жінок отримують інформацію проте, що вони здорові. Проте інколи в мазку виявляється клітинна атипія, що є доказом передпухлинних змін. Легка атипія найчастіше пов’язана з легкою дисплазією, виражена атипія свідчить про важку дисплазію, навіть початковий рак. В такому випадку жінка підлягає додатковому обстеженню - прицільній біопсії шийки матки та церві кального каналу.

Біопсія - забір маленького (кілька міліметрів) кусочка шийки матки, який досліджують гістологічно, що дозволяє поставити остаточний діагноз.

Своєчасне виявлення дисплазії дає можливість вилікувати її і запобігти розвиткові раку шийки матки. Лікування проводиться в спеціалізованих кабінетах та клініках.

Після лікування дисплазії слід повторювати поглиблене обстеження щоквартально протягом 2 років, відтак щорічно.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЬ ДО ПРОВЕДЕННЯ ТЕСТІВ ?

Спеціальної підготовки проведення тестів не потребує.

Тести проводять до початку інструментальних і других медикаментозних процедур, бажано в другій половині циклу.

Обов’язковою умовою якісної діагностики є наявність спеціального інструментарію для забору матеріалу

З ЯКОГО ВІКУ ПОТРІБНО ПРОХОДИТИ СКРИНІНГ ?

Скринінгу підлягають жінки віком від 18 до 65 років.


КЛІНІКА ДОКТОРА ДЕРКАЧА

Додаткова інформація:

тел. роб. (0472) 38-21-03
тел. моб. 8 (050) 16-84-667
http://www.cdd.net.ua

Щомісяця проводяться просвітницькі лекції. Вхід вільний.